B32362B2507J050
Mfr.Part #
B32362B2507J050
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 500UF 5% 250VAC RADIAL
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Rated (AC) Voltage (URac) :
350V
Termination :
Threaded, Male
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Binding Post
Length :
247mm
Series :
B32362
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
85mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Size / Dimension :
3.346Dia 85.00mm
Lead Spacing :
1.378 35.00mm
Capacitance :
500μF
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Voltage - Rated AC :
250V
Package / Case :
Radial, Can
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Reference Standard :
IEC1071
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Height Seated (Max) :
9.724 247.00mm