B32362A4606J080
Mfr.Part #
B32362A4606J080
Package / Case
Metal
Description
CAP FILM 60UF 5% 480VAC RADIAL
Film Capacitors
Terminal Shape :
Binding Post
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
680V
Dielectric :
PP
Diameter :
75mm
HTS Code :
Package / Case :
Metal
Dielectric Material :
Polypropylene
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Bulk
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 480
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
480V
Tolerance :
5%
Capacitance :
60μF
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Stud
Voltage - Rated AC :
480V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Max Operating Temperature :
70°C