B32362A4257J080
Mfr.Part #
B32362A4257J080
Package / Case
Metal
Description
CAP FILM 250UF 5% 1.2KVDC RADIAL
Dielectric Material :
Polypropylene
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 480
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
480V
Dielectric :
PP
Rated (DC) Voltage (URdc) :
680V
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Package / Case :
Metal
Termination :
Stud
Capacitance :
250μF
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Bulk
Max Operating Temperature :
70°C
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
480V
HTS Code :
Tolerance :
5%