B32362A3307J030
Mfr.Part #
B32362A3307J030
Package / Case
Metal
Description
CAP FILM 300UF 5% 330VAC RADIAL
Stock
24
In Stock :
24
Dielectric Material :
Polypropylene
HTS Code :
Tolerance :
5%
Voltage - Rated AC :
330V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
460V
Rated (AC) Voltage (URac) :
460V
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Stud
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
330V
Diameter :
85mm
Current Rating :
50A
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 330
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
100000 hours
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitance :
300μF
Package / Case :
Metal
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
197mm
Packing Method :
Bulk
Dielectric :
PP
Reference Standard :
IEC1071
Max Operating Temperature :
70°C
Lead Pitch :
35mm