B32362A2407J050
Mfr.Part #
B32362A2407J050
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 400UF 5% 250VAC RADIAL
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (AC) Voltage (URac) :
350V
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Terminal Shape :
Binding Post
HTS Code :
Lead Spacing :
1.378 35.00mm
Height Seated (Max) :
7.756 197.00mm
Size / Dimension :
3.346Dia 85.00mm
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Diameter :
85mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
B32362
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Capacitance :
400μF
Tolerance :
±5%
Length :
197mm
Termination :
Threaded, Male
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Reference Standard :
IEC1071
Voltage - Rated AC :
250V