B32361A4606J080
Mfr.Part #
B32361A4606J080
Package / Case
Metal
Description
CAP FILM 60UF 5% 480VAC RADIAL
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
60μF
Dielectric :
PP
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
480V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 480
Rated (DC) Voltage (URdc) :
680V
Dielectric Material :
Polypropylene
Packing Method :
EAR99
Diameter :
63mm
Package / Case :
Metal
Tolerance :
5%
Rated (AC) Voltage (URac) :
680V
Mount :
Stud
Voltage - Rated DC :
480V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Pbfree Code :
yes
Length :
132mm
Terminal Shape :
Binding Post
Max Operating Temperature :
70°C