B32361A4506J080
Mfr.Part #
B32361A4506J080
Package / Case
Metal
Description
CAP FILM 50UF 5% 480VAC RADIAL
Film Capacitors
Current Rating :
25A
Tolerance :
5%
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 480
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Reference Standard :
IEC1071
Dielectric Material :
Polypropylene
Rated (DC) Voltage (URdc) :
680V
Diameter :
63mm
Voltage - Rated DC :
480V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Binding Post
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
50μF
Termination :
Stud
Voltage - Rated AC :
480V
Package / Case :
Metal
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
70°C
Length :
107mm
Packing Method :
Bulk
Dielectric :
PP
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Rated (AC) Voltage (URac) :
680V