B32361A4206J080
Mfr.Part #
B32361A4206J080
Description
CAP FILM 20UF 5% 480VAC RADIAL
Stock
157
In Stock :
157
HTS Code :
Dielectric :
PP
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
IEC1071
Rated (AC) Voltage (URac) :
680V
Lead Spacing :
1.378 (35.00mm)
Termination :
Stud
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Dielectric Material :
Polypropylene
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating - DC :
Lead Pitch :
35mm
Series :
B32361
Rated (DC) Voltage (URdc) :
680V
Height :
70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Terminal Shape :
Binding Post
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Packing Method :
Bulk
Tolerance :
5%
Ratings :
Capacitance :
20μF
Voltage - Rated AC :
480V
Voltage - Rated DC :
480V
Height - Seated (Max) :
2.756 (70.00mm)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 480
Voltage Rating - AC :
480V
Packaging :
Bulk
Features :
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Diameter :
63mm
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
70°C
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
B32361A4206J080
EPCOS (TDK) B32361A4206J080
B32361 FILM CAPACITOR Metal Film Capacitor 2.500Dia 63.50mm 5% 20muF 480V