B32361A2506J050
Mfr.Part #
B32361A2506J050
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 50UF 5% 250VAC RADIAL
Stock
225
In Stock :
225
Film Capacitors
Lead Spacing :
1.378 35.00mm
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Binding Post
HTS Code :
Reference Standard :
IEC1071
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
50μF
Termination :
Threaded, Male
Package / Case :
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Diameter :
63.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Voltage - Rated AC :
250V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
B32361
Height Seated (Max) :
2.756 70.00mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
350V