B32360A4256J80
Mfr.Part #
B32360A4256J80
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 25UF 5% 480VAC RADIAL
Film Capacitors
Ratings :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Dielectric Material :
PP
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Voltage Rating - DC :
Lead Spacing :
0.256 (6.50mm)
Lead Pitch :
6.5024mm
Height :
107mm
Voltage Rating - AC :
480V
Tolerance :
5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Height - Seated (Max) :
4.291 (109.00mm)
Size / Dimension :
2.087 Dia (53.00mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated AC :
480V
Series :
B32360
Height Seated (Max) :
108.9914mm
Features :
Mount :
Chassis Mount, Stud
Packaging :
Bulk
Termination :
Quick Connect
Capacitance :
25µF
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
70°C