B32360A3306J30
Mfr.Part #
B32360A3306J30
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 30UF 5% 330VAC RADIAL
Capacitance :
30μF
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
83.9978mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
330V
Size / Dimension :
2.087 Dia (53.00mm)
Termination :
Quick Connect
Max Operating Temperature :
70°C
Height - Seated (Max) :
3.307 (84.00mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.256 (6.50mm)
Ratings :
Dielectric :
PP
Features :
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Height :
82mm
Lead Pitch :
6.5024mm
Voltage Rating - AC :
330V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Voltage Rating - DC :
Tolerance :
5%