B32360A3206J30
Mfr.Part #
B32360A3206J30
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 20UF 5% 330VAC RADIAL
Dielectric Material :
PP
Tolerance :
5%
Dielectric :
PP
Voltage Rating - DC :
Features :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
6.5024mm
Voltage - Rated AC :
330V
Size / Dimension :
2.087 Dia (53.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
20μF
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Voltage Rating - AC :
330V
Series :
B32360
Termination :
Quick Connect
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
72.009mm
Mount :
Chassis Mount, Stud
Lead Spacing :
0.256 (6.50mm)
Height - Seated (Max) :
2.835 (72.00mm)
Ratings :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Height :
70mm
Max Operating Temperature :
70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-40°C