B32360A3156J30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32360A3156J30
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 15UF 5% 330VAC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
PP
Voltage Rating - AC :
330V
Lead Spacing :
0.256 (6.50mm)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
2.087 Dia (53.00mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
6.5024mm
Series :
B32360
Ratings :
Package / Case :
Radial
Height :
70mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
15μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
72.009mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Max Operating Temperature :
70°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Quick Connect
Features :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Mount :
Chassis Mount, Stud
Tolerance :
5%
Voltage Rating - DC :
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated AC :
330V
Height - Seated (Max) :
2.835 (72.00mm)