B32360A2806J50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32360A2806J50
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 80UF 5% 250VAC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Voltage Rating - AC :
250V
Termination :
Quick Connect
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Ratings :
Min Operating Temperature :
-40°C
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage Rating - DC :
Tolerance :
5%
Lead Spacing :
0.256 (6.50mm)
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Capacitance :
80μF
Height - Seated (Max) :
3.307 (84.00mm)
Height Seated (Max) :
83.9978mm
Package / Case :
Radial
Height :
82mm
Dielectric Material :
PP
Series :
B32360
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
6.5024mm
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount, Stud
Other Names :
B32360A2806J 50 B32360A2806J050
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
85°C