B32024A3564M000
Mfr.Part #
B32024A3564M000
Description
CAP FILM 0.56UF 20% 1.5KVDC RAD
Stock
768
In Stock :
768
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
560nF
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Contact Plating :
Tin
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
27.5mm
Packaging :
Bulk
Length :
31.5mm
Package / Case :
Radial
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
110°C
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-40°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 300, SAFETY CLASS Y2
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Height :
32mm
Terminal Shape :
Wire
Depth :
16mm
Datasheets
B32024A3564M000
EPCOS (TDK) B32024A3564M000
560nF Film Capacitor 20% Radial Through Hole
B32024A3564M000 Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 1500V.A 300V volt rated (AC) voltage is required to power systems.
B32024A3564M000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1500V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 300V