B14B-PASK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B14B-PASK
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
3A
HTS Code :
Insulation Height :
0.303 7.70mm
Filter Feature :
No
Voltage - Rated :
250V
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e0
DIN Conformance :
Termination :
Kinked Pin, Solder
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PA
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
2mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Contains Lead
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
Housing Material :
Nylon
Contact Length - Mating :
0.126 3.20mm
Number of Positions :
14
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Connector Type :
Header
UL Flammability Code :
94V-0
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Locking Ramp
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
1
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Stack Height (Mating) :
9.9mm 14.7mm 14.9mm
Contact Plating :
Tin
Insulation Color :
Natural
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Style :
Board to Cable/Wire
Published :
Overall Contact Length :
0.319 8.10mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Housing Color :
White
Datasheets
B14B-PASK
PA Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin-Lead Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 14-Position Board to Cable/Wire 0.303 7.70mm Height