B048T480M30A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B048T480M30A
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 48V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Mount :
Through Hole
Series :
VI Chip® BCM® (300W)
Type :
Bus Converter Module
Efficiency :
96.2%
Current - Output (Max) :
6A
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Applications :
ITE (Commercial)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Input Voltage :
55V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Output 1 :
48V
Published :
Voltage - Isolation :
2.25kV
Height :
6.604mm
Voltage - Input (Max) :
55V
Width :
22.098mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
300W
Size / Dimension :
1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
Min Input Voltage :
38V
Max Output Current :
6A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Max Power Dissipation :
300W
Length :
32.512mm
Voltage - Input (Min) :
38V
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
B048T480M30A
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD