B048T320M30A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B048T320M30A
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 32V 300W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Size / Dimension :
1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Height :
6.604mm
Voltage - Input (Max) :
55V
Max Power Dissipation :
300W
Series :
VI Chip® BCM® (300W)
Voltage - Output 1 :
32V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
96.2%
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Applications :
ITE (Commercial)
Published :
Packaging :
Bulk
Max Output Current :
9A
Length :
32.512mm
Voltage - Input (Min) :
38V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current - Output (Max) :
9A
Min Input Voltage :
38V
Max Input Voltage :
55V
Type :
Bus Converter Module
Width :
22.098mm
Voltage - Isolation :
2.25kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
300W
Mount :
Through Hole
Datasheets
B048T320M30A
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD