B01-034-240-036
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B01-034-240-036
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN RCPT 36POS GOLD PCB R/A
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Housing Material :
Plastic
Current Rating (Amps) :
5A
Insulation Height :
0.750 19.05mm
Number of Rows :
4
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
23
Contact Finish - Post :
Tin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
B01
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Board Lock
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Screw Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
36
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Datasheets
B01-034-240-036
4 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tray Gold Thermoplastic, Polyester 36 Positions Female Socket