AZ980-1A-12DE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ980-1A-12DE
Manufacturer
American Zettler
Description
80A SUPER-ISO AUTO RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Automotive Relays
Coil Operate Voltage(DC) :
7.8 V
Contact Current(DC)-Max :
80 A
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
500 Vrms
Mounting Style :
Socket
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Termination Type :
Quick Connect
Release Time :
5 ms
Operate Time :
7 ms
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Product Length (mm) :
35(mm)
Pick-up Voltage (Max) :
7.8VDC
Contact Arrangement :
SPST-NO
Body Height :
35 mm
Operating Temp Range :
-40C to 85C
LED Indicator :
No
Seal :
Sealed
Physical Dimension :
35mm x 33mm x 35mm
Insulation Resistance :
Package :
Tray
Coil Resistance :
90 Ohms
Body Length or Diameter :
35 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Coil Power :
1.6W
Contact Rating (Current) :
80 A
Input Switching Control Type :
Random
Voltage Rating (VDC) :
30(V)
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Power Rating :
1.12KW
Relay Construction :
Non-Latching
Contact Voltage(DC)-Max :
30 V
Relay Action :
LATCHED
Relay Form :
1 FORM A
Mounting Type :
Socketable
Weight :
46 g
Coil Voltage :
12VDC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Dropout Volt :
>1.2VDC
Contact Resistance :
50 mΩ
Features :
Sealed - Fully
Number of Terminals :
5
Type :
Automotive Relay
Coil/Input Supply Type :
DC
Base Product Number :
AZ980
Product Depth (mm) :
33(mm)
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
End Contact Material :
Silver Tin Oxide
Dielectric Strength Between Open Contacts :
500 Vrms
Coil Suppression Diode :
No
Sealing :
Epoxy
Contact/Output Supply Type :
DC
Coil Current :
133.3 mA
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
ECCN Code :
EAR99
Coil Voltage(DC)-Max :
19 V
Pin Count :
4
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage DC :
12
Contact Current Rating :
Relay Function :
SPST
American ZETTLER Inc
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Series :
Switching Voltage :
30VDC - Max
Product Status :
Active
Rad Hardened :
Body Breadth :
33 mm
Product Height (mm) :
50.2(mm)
Datasheets
AZ980-1A-12DE
American Zettler AZ980-1A-12DE
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V