AZ9422-1CE-12DF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ9422-1CE-12DF
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Stock
979
In Stock :
979
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Rating (Current) :
20 A
Coil Voltage :
12VDC
Series :
Coil Current :
30 mA
Termination Style :
PC Pin
Coil Type :
Non Latching
Package :
Tray
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Coil Insulation :
Class F
Must Operate Voltage :
9 VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max
Features :
Release Time :
5 ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Coil Resistance :
400 Ohms