AZ7709T-1AE-24DEF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ7709T-1AE-24DEF
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Insulation :
Class F
Series :
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage :
24VDC
Release Time :
4 ms
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Product Status :
Active
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Package :
Tray
Coil Current :
18.8 mA
Features :
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
8 ms
Contact Rating (Current) :
10 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Seal Rating :
Sealed - Fully
Termination Style :
PC Pin
Coil Resistance :
1.28 kOhms
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max