AZ2850-2C-24AE
Mfr.Part #
AZ2850-2C-24AE
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 40A 24V
Stock
177
In Stock :
177
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
24VAC
Mounting Type :
Through Hole
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Current :
672.3 mA
Product Status :
Active
Must Release Voltage :
4.8 VAC
Operate Time :
15 ms
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Resistance :
35.7 Ohms
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Series :
Features :
Switching Voltage :
600VAC, 30VDC - Max
Coil Type :
Non Latching
Coil Insulation :
Class F
Package :
Tray
Must Operate Voltage :
19.2 VAC