AZ2850-2A-277AE
Mfr.Part #
AZ2850-2A-277AE
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 40A 277V
Stock
190
In Stock :
190
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
221.6 VAC
Number of Terminals :
16
Must Release Voltage :
55.4 VAC
Sealing :
Epoxy
Termination Type :
Solder
Contact Resistance :
50 mΩ
Terminal Finish :
Tin
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil/Input Supply Type :
AC
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Reference Standard :
UL; VDE
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1500 Vrms
Body Breadth :
34.8 mm
Mounting Type :
Through Hole
Coil Insulation :
Class F
Release Time :
10 ms
Reach Compliance Code :
Compliant
End Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Physical Dimension :
52.6mm x 34.8mm x 26.4mm
Operate Time :
15 ms
Coil Voltage :
277VAC
Coil Operate Voltage(AC) :
221.6 V
Contact Rating (Current) :
40 A
Weight :
86 g
Body Height :
26.4 mm
Relay Form :
2 FORM A
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tray
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Features :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
American ZETTLER Inc
Termination Style :
PC Pin
Relay Function :
DPST
Switching Voltage :
600VAC, 30VDC - Max
Coil Voltage(AC)-Max :
360 V
Seal Rating :
Sealed - Fully
Series :
PCB Hole Count :
16
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
4000 Vrms
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Coil Resistance :
4.7 kOhms
Relay Action :
LATCHED
Coil Type :
Non Latching
Body Length or Diameter :
52.6 mm
Coil Current :
58.9 mA
Terminal Length :
0.0084 inch