AZ1117T-1.2E1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ1117T-1.2E1
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A TO220-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Voltage Dropout (Max) :
1.25V @ 1A
Package :
Tube
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output :
1A
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Output (Max) :
Protection Features :
Over Temperature
Series :
AZ1117
Output Configuration :
Positive
Product Status :
Obsolete
Voltage - Input (Max) :
15V
Number of Regulators :
1
PSRR :
75dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220-3
Package / Case :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V