AZ1085S-1.5TRE1
Mfr.Part #
AZ1085S-1.5TRE1
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 1.5V 3A TO263
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Input (Max) :
12V
Current - Output :
3A
Factory Lead Time :
25 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Operating Temperature :
0°C~125°C
Dropout Voltage :
1.3V
Package / Case :
Supplier Device Package :
TO-263
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 3A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Min Operating Temperature :
0°C
Min Current Limit :
3.2A
PSRR :
72dB (120Hz)
Output Voltage :
1.5V
Datasheets
AZ1085S-1.5TRE1
Diodes Incorporated AZ1085S-1.5TRE1
Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AZ1085S-1.5TRE1 Overview
AZ1085S-1.5TRE1 Features
  • High Current Capability: With a maximum output current of 3A, this regulator provides ample power for a diverse range of electronic systems and devices.