AXN460030S
Mfr.Part #
AXN460030S
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Max Current Rating :
500mA
Pitch :
0.031 0.80mm
Published :
Voltage - Rated :
60V
Stack Height (Mating) :
13mm
Total Number of Contacts :
60
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
60
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
P8
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
6.06kV
Height Above Board :
0.399 10.14mm
Current Rating :
500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LOW PROFILE
Contact Gender :
Male
Packaging :
Tube
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Board Guide
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Resistance :
60mOhm
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
AXN460030S
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 60 Positions P8 Gold SMD/SMT COPPER ALLOY
AXN460030S Overview
AXN460030S Features
P8 series
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C