AXN130C0115P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AXN130C0115P
Manufacturer
Panasonic
Description
CONN HDR/SCKT 30POS SMD GOLD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Positions :
30
Max Voltage Rating (DC) :
6.06kV
JESD-609 Code :
e4
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
30
Orientation :
Straight
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Max Current Rating :
500mA
Contact Gender :
FEMALE
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header and Socket
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Mixed Contacts :
No
Height Above Board :
0.329 8.35mm
Filter Feature :
MIL Conformance :
Termination :
SMD/SMT
Series :
P8
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Stack Height (Mating) :
11.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Pitch :
0.031 0.80mm
Contact Resistance :
50mOhm
Datasheets
AXN130C0115P
Header and Socket Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 30 Positions P8 Gold SMD/SMT COPPER ALLOY
AXN130C0115P Overview
AXN130C0115P Features
P8 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C