AXK500147YG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AXK500147YG
Manufacturer
Panasonic
Description
CONN SOCKET 100POS SMD GOLD
Stock
148
In Stock :
148
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Resistance :
60mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
60V
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Solder
Depth :
5mm
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Total Number of Contacts :
100
Mount :
Surface Mount
Published :
2008
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
500mA
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Socket, Center Strip Contacts
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
6.06kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Above Board :
0.085 2.16mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
60V
Max Current Rating :
16A
Length :
28.2mm
Series :
P5K
Housing Material :
Resin
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Stack Height (Mating) :
3mm 3.5mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Additional Feature :
LOW PROFILE
Option :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
DIN Conformance :
Number of Positions :
100
MIL Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
AXK500147YG
Panasonic AXK500147YG
Socket, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions P5K Gold Solder COPPER ALLOY
AXK500147YG Overview
AXK500147YG Features
P5K series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C