AX7MBF2-74.5000
Mfr.Part #
AX7MBF2-74.5000
Description
XTAL OSC XO 74.5000MHZ CML SMD
Frequency :
74.5MHz
Current - Supply (Disable) (Max) :
67mA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Mounting Feature :
Packaging :
Strip
Package :
Strip
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Rise Time-Max :
0.35ns
Supply Voltage :
2.5V
Oscillator Type :
CML
Output Load :
50 OHM
Package / Case :
8-SMD, No Lead
Symmetry-Max :
55/45%
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Current - Supply (Max) :
68mA
Abracon Corporation
Operating Frequency :
74.5MHz
Frequency Stability :
±25ppm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
XO (Standard)
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TAPE
Fall Time-Max :
0.35ns
ClearClock™ AX7
Base Resonator :
Crystal
RoHS Status :
RoHS Compliant
yes
Voltage - Supply :
2.5V
Function :
Enable/Disable
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)