AX7DBF1-500.5000C
Mfr.Part #
AX7DBF1-500.5000C
Description
XTAL OSC XO 500.5000MHZ LVDS SMD
Oscillators
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TAPE
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Voltage - Supply :
2.5V
Frequency Stability :
±25ppm
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Rise Time-Max :
0.35ns
Ratings :
Supply Voltage :
2.5V
Packaging :
Strip
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Base Resonator :
Crystal
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Disable) (Max) :
65mA
Oscillator Type :
ClearClock™ AX7
Fall Time-Max :
0.35ns
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
Package :
Strip
Current - Supply (Max) :
70mA
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency :
500.5MHz
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Output Load :
100 Ohm
Symmetry-Max :
55/45%
Enable/Disable
Abracon Corporation
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
yes
Operating Frequency :
500.5MHz