AWP20-8540-T-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWP20-8540-T-R
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN SOCKET 20POS IDC TIN
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Width :
7mm
Published :
Connector Type :
Socket
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Housing Color :
Grey
Termination Type :
IDC
Housing Material :
Plastic
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Total Number of Contacts :
20
Length :
30.4mm
Lead Free :
Lead Free
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Type :
Ribbon Cable
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Contact Design :
PREASSEM CONN
Reference Standard :
UL
Contact Type :
Female Socket
Operating Temperature (Max) :
105°C
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish :
Tin
Wire/Cable Type :
Ribbon
Insulation Resistance :
3000000000Ohm
Body/Shell Style :
Receptacle
Pitch :
0.100 2.54mm
Color :
Gray
Feature :
Feed Through
Height :
7mm
Rated Current (Signal) :
1A
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
20
Cable Termination :
IDC
Number of Rows :
2
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)