AWH 64G-E232-IDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWH 64G-E232-IDC
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN HEADER 64POS IDC GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
64
Operating Temperature (Max) :
105°C
Connector Type :
Header
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Option 2 :
LOCKING
Plating Thickness :
100μin
Total Number of Contacts :
64
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Color :
Gray
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Design :
PREASSEM CONN
Wire Type :
Ribbon Cable
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Feature :
Feed Through
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Male Pin
Rated Current (Signal) :
3A
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
2
Reference Standard :
UL
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
23 Weeks
Packaging :
Tray
Termination Type :
IDC
Body Depth :
0.756 inch
Cable Termination :
IDC
Body Length or Diameter :
3.965 inch