AWH 60G-E232-IDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWH 60G-E232-IDC
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN HEADER 60POS IDC GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Wire Type :
Ribbon Cable
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Feature :
Feed Through
Termination Type :
IDC
Number of Positions :
60
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Option 2 :
LOCKING
Pitch :
0.100 2.54mm
Body Length or Diameter :
3.767 inch
Total Number of Contacts :
60
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Body Depth :
0.756 inch
Reference Standard :
UL
Rated Current (Signal) :
3A
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number of Rows :
2
Cable Termination :
IDC
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
23 Weeks
Contact Design :
PREASSEM CONN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating Thickness :
100μin
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature (Max) :
105°C