AWH 34G-E232-IDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWH 34G-E232-IDC
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN HEADER 34POS IDC GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Color :
Gray
Total Number of Contacts :
34
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Pitch :
0.100 2.54mm
Mounting Option 2 :
LOCKING
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
34
Plating Thickness :
100μin
Contact Design :
PREASSEM CONN
Reliability :
COMMERCIAL
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Type :
Male Pin
Factory Lead Time :
23 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Additional Feature :
RoHS Compliant
Body Depth :
0.756 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish :
Gold
HTS Code :
Number of Rows :
2
Wire Type :
Ribbon Cable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Type :
IDC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Tube
Reference Standard :
UL
Operating Temperature (Max) :
105°C