AWCM001106052N7B00
Mfr.Part #
AWCM001106052N7B00
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps) :
850 mA
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
2.7 nH
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Size / Dimension :
0.041" L x 0.024" W (1.05mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±0.1nH
Frequency - Self Resonant :
15GHz
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Current - Saturation (Isat) :
Chilisin Electronics AWCM001106052N7B00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD