AVR64DD28-I/SO
Mfr.Part #
AVR64DD28-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
64KB, 8KB RAM, 28P, 24MHZ, MVIO,
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Device Core :
AVR
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Data Converters :
A/D 19x12b; D/A 1x10b
Pin Count :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Product Status :
Active
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed :
24MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
64KB
Series :
AVR® DD
Qualification :
Interfaces :
I2C, TWI, SPI, USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Bus Width :
8 bit
Number of I/Os :
22 I/O
Package :
Tube
Core Processor :
AVR
EEPROM Size :
256 x 8
Supplier Device Package :
28-SOIC
Core Size :
8-Bit
Number of I/O :
22
Base Product Number :
AVR64DD28
Package Type :
SOIC
Oscillator Type :
Internal
Family Name :
AVR DD
RAM Size :
8K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Operating Supply Voltage :
1.8 V to 5.5 V
Mounting Type :
Through Hole
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheets
AVR64DD28-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology AVR64DD28-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), AVR64DD28-I/SO pinout, AVR64DD28-I/SO datasheet PDF, AVR64DD28-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology AVR64DD28-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
64KB FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® DD Series 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
AVR64DD28-I/SO Overview
Packaged in a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format, this MCU is available in a compact size. There are 22 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Through Hole mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The AVR® DD series includes this electrical component. There is 64KB bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a AVR Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. 28 pins are counted on this board.
AVR64DD28-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package