AVR64DB48-E/6LX
Mfr.Part #
AVR64DB48-E/6LX
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
VQFN-48
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48VQFN
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Data Bus Width :
8 bit
Data Converters :
A/D 18x12b; D/A 1x10b
Speed :
24MHz
Base Product Number :
AVR64DB48
Core Processor :
AVR
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tube
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
41 I/O
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of ADC Channels :
18 Channel
Core Size :
8-Bit
Program Memory Size :
64 kb
Microchip
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
VQFN-48
Supplier Device Package :
48-VQFN (6x6)
Program Memory Type :
Flash
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Packaging :
Tube
Product :
MCU
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
I2C, SPI, Serial
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
AVR® DB
Number of Timers/Counters :
1 x 12 bit, 6 x 16 bit
DAC Resolution :
10 bit
Number of I/O :
40
RAM Size :
8K x 8
Datasheets
AVR64DB48-E/6LX
Microchip Technology AVR64DB48-E/6LX
Microcontrollers Microchip Technology AVR64DB48-E/6LX Overview
The Microcontrollers Microchip Technology AVR64DB48-E/6LX is a high-performance, low-power 8-bit MCU from Microchip Technology, designed to deliver exceptional functionality and efficiency for demanding embedded applications. Crafted for versatility, this microcontroller integrates 64KB of flash memory and operates at a voltage up to 48V in a compact 48VQFN package. Its robust architecture and advanced features make it ideal for developers looking to push the boundaries of innovation in their respective fields, enabling complex yet energy-efficient designs in compact form factors.