AVR128DA48-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AVR128DA48-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TQFP-48
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 48TQFP
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Resolution :
10 bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
TQFP-48
Qualification :
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/Os :
41 I/O
Number of ADC Channels :
18 Channel
MSL :
MSL 3 - 168 hours
EEPROM Size :
512 x 8
Packaging :
Tray
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 18x12b; D/A 1x10b
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
AVR128DA48
Core Processor :
AVR
Program Memory Size :
128kB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Data Bus Width :
8 bit
Supplier Device Package :
48-TQFP (7x7)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Type :
Flash
Microchip
Core Size :
8-Bit
Series :
AVR® DA
Number of I/O :
41
RoHS :
Details
Interfaces :
I2C, SPI, USART
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed :
24MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RAM Size :
16K x 8
Product Status :
Active
Product :
MCU
Datasheets
AVR128DA48-E/PT
Microchip Technology AVR128DA48-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology AVR128DA48-E/PT Overview
AVR128DA48-E/PT Features
This microcontroller unit (MCU) is packed with features that enhance its functionality and usability in demanding applications. Key features include 128KB of in-system programmable flash, a variety of communication peripherals like SPI, I2C, and UART for versatile connectivity options, and advanced interrupt capabilities with an adjustable priority system. Additionally, it supports up to 48MHz of CPU speed from its internal oscillator, ensuring swift processing and response times. The inclusion of multiple analog-to-digital converters and real-time performance with a CRC generator underscore its suitability for high-reliability tasks.