AVE300-48S2V5-4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AVE300-48S2V5-4
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
11-DIP Module, 1/2 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 300W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Efficiency :
91%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
11-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.37 H 61.0mmx57.9mmx9.5mm
Type :
Isolated Module
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
2.5V
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
1.5kV
Current - Output (Max) :
60A
Voltage - Input (Min) :
36V
Packaging :
Tray
Voltage - Input (Max) :
75V
Power (Watts) :
300W
Series :
AVE300 (198W)