AU05YC103KA72A
Mfr.Part #
AU05YC103KA72A
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0805
AU
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e4
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
HTS Code :
Width :
1.25mm
Capacitance :
10000pF
Reach Compliance Code :
Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
Surface Mount, MLCC
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
0.94mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2.01mm
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
Datasheets
AU05YC103KA72A
KYOCERA AVX AU05YC103KA72A
AU 10000pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
AU05YC103KA72A Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
AU05YC103KA72A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm