AU033C103KA72A
Mfr.Part #
AU033C103KA72A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603
Gold Flash Termination
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
AU033C103KA72A
KYOCERA AVX AU033C103KA72A
AU 10000pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
AU033C103KA72A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
AU033C103KA72A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm