ATV50C780JB-HF
Mfr.Part #
ATV50C780JB-HF
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Product Category :
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
6.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
5kW
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Peak Pulse Current :
39.7A
Applications :
Automotive
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Clamping Voltage :
126V
Power Line Protection :
No
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
C BEND
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
39.7A
Reverse Standoff Voltage :
78V
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Published :
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V