ATV50C640J-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATV50C640J-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Peak Pulse Current :
48.5A
Applications :
Automotive
Series :
Automotive, AEC-Q101
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Reverse Standoff Voltage :
64V
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Number of Terminations :
2
Power Dissipation-Max :
6.5W
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
5kW
Terminal Form :
C BEND
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Clamping Voltage :
103V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
48.5A
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW