ATV50C260JB-HF
Mfr.Part #
ATV50C260JB-HF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Clamping Voltage :
42.1V
Reverse Standoff Voltage :
26V
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
118.8A
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Form :
C BEND
Peak Pulse Power :
5kW
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Automotive, AEC-Q101
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Bidirectional Channels :
1
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
6.5W
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
118.8A