ATV50C180JB-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATV50C180JB-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Series :
Automotive, AEC-Q101
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Type :
Zener
Applications :
Automotive
Power Line Protection :
No
Published :
Peak Pulse Current :
171.2A
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Power Dissipation-Max :
6.5W
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Clamping Voltage :
29.2V
Reverse Standoff Voltage :
18V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
171.2A