ATV50C151J-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATV50C151J-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
C BEND
Type :
Zener
Factory Lead Time :
12 Weeks
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
6.5W
Peak Pulse Power :
5kW
Clamping Voltage :
243V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Applications :
Automotive
Reverse Standoff Voltage :
150V
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
20.6A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.6A