ATV06B160JB-HF
Mfr.Part #
ATV06B160JB-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.08A
Reverse Standoff Voltage :
16V
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
26V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
23.08A
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
600W