ATV06B140JB-HF
Mfr.Part #
ATV06B140JB-HF
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AA
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Zener
Peak Pulse Power :
600W
Published :
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
14V
Clamping Voltage :
23.2V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Pbfree Code :
yes
Series :
Automotive, AEC-Q101
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25.86A
Applications :
Automotive
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Peak Pulse Current :
25.86A