ATV06B131J-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATV06B131J-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
130V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.87A
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Type :
Zener
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
2.87A
Clamping Voltage :
209V
Published :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Pulse Power :
600W